Душа и душевни състояния!

Днес ще обсъдим душите на хората, тяхното душевно здраве. Защото всеки човек освен да е здрав физически иска, също така да е здрав и психически. По трудно се постига второто, тъй като има много състояния на духа, които трудно се се лекуват. Днес ще дадем

2009-06-11 08:11:39
Душа и душевни състояния!
Днес ще обсъдим душите на хората, тяхното душевно здраве. Защото всеки човек освен да е здрав физически иска, също така да е здрав и психически. По трудно се постига второто, тъй като има много състояния на духа, които трудно се се лекуват. Днес ще дадем определения на тези състояния.

Депресия-силен спад на желанието и възможностите за дейност.

Зависимост - изпадането  в зависимост от дрогата ства много лесно, а освобождаването - много трудно. Първата зависимост е психична - наркотикът предизвиква приятни усещания и човек се стреми да ги изпита отново и отново, като повтаря приемането му. В този момент ако наркотикът се спре може най-лесно да се преустанови приемането му. Ако той се пропусне зависимостта започва да се задълбочава.

Абстиненция - състоянието, в което изпада човек когато не е приел веществото от което е зависим.

Фрустрация - състояние на човек излъган в своите очаквания лишен от възможността да постигне силно желана цел поради външно или вътрешно препятствие.

Агресивност - поведение насочено към съзнателно причиняване на вреда или болка с различни.
Причини за агресията: атрибуирането, емоциите които изпитваме, качеството на само контрола, чувствителност към ценностите, внушения на средата.

Емоции - интензивни реакции на човешката личност на значими за нея явления и ситуации.

Защитини механизми - осъзнати действия чрез които се преодолява фрустрираща ситуация.

Стрес - натиск, удар, усилие, натоварване - в стресово състояние има едновременно от всичко това.
Причини за стреса: състоянието на неизвестност и непознаване на обстановката в която се намира и действа човек; очакването на неприятни събития особено на неприятности, които сме безсилни да предотвратим; всяка рязка промяна в живота на поведението-особено такава, за която не сме подготвени; междуличностни конфликти и резки промени в
човешките взаимоотношения; ситуациите, в които човек е сполетян от неуспехи и разочарования при опита си да постигне силно желани цели; прекомерна физическа умора и психично напрежение пречинени от непристижна еднообразна работа.

Пирамидата - потребности: физиологични потребности, сигурност и доверие, любов, оценка, самоактуализиране.
Физиологичните потребности се намират в основата на пирамидата ,тяхното незадоволяване може да причини страдание, болка, дори смърт.

Любов - стремежа да избягаме от самотата и отчуждението, да бъдем с другите, да се радваме да споделим щастието и любовта си.

Самоактуализиране - желанието да станем повече от това което сме да станем всичко което можем да станем. Това е потребността, която ни показва за какво сме родени и какво трябва да правим.

Задоволяване на потребности: за да функционмира нормално личността трябва да задоволи всичките си потребности; задоволяване на потребностите от по високите равнища предполага задоволяване на потребностите от по ниските равнища; когато задоволим тези потребности ние живеем по-добре можем да се радваме на душевен мир на себеприемане и приемане от другите.

Мотивация: вътрешно състояние или условие което поражда определено поведение и му придава насоченост; желание или искане, което насочва поведението към определени цели; влияние на потребностите и желания в/у интензитивността и насочеността на поведението.

Личност: устойчиво съчетание от качества което прави човека субект на разнообразните  отношения с другите и му позволява да властва над своята съдба.

Индивдуалност-съчетанието на индивидуално присъщите особености на психиката на човека.

Персонология - наука за личността.
Автор: Александър Ненов

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия